Kde si nakoupit, pokud možno levně, protože školné je opravdu jen almužna.
Ve městě nejsou žádné velké levné supermarkety a i samoobsluh je poskrovnu.
Většinou jsou zde malé pultové krámky se smíšeným zbožím, ale jsou dražší a
těžká domluva.
Krátce po našem příjezdu ale otevřeli snad jediný supermarket ve městě (a i
tak je to spíš větší samoobsluha) - Profi. Mají zde bezkonkurenčně nejnižší
ceny (neplatí to o masu) a navíc je to blízko k oběma ubytovnám: k Red House
i k Bistritei strada. Profi se nachází u Red Housu, směrem k městu, hned za
kruhovou křižovatkou vedle benzínky OMV. Dostanete zde nejlevnější vodu, mají
větší výběr sýrů, masa, salámů sušených a instantních věcí, nejlevnější sušenky
(typické pro Rumunsko). Pro ovoce a zeleninu je ale lepší jít do nedaleké tržnice.
Z malých krámků jsme objevili jednu celkem slušnou samoobsluhu, kde mají i smíšené
zboží: Elvira - magazin alimentar (číslo 26 na mapě).
Naproti Red Housu je podniková prodejna mlékáren Napolact, kde mají sýry, mléka,
jogurty a zmrzliny za ještě trochu nižší ceny jak v Profi.
Tržnice
Nachází se na náměstí ... za kruhovou křižovatkou směrem k městu, pokud jdete
od Red Housu. Opravdu pěkné místo. Mají zde jak spousty zeleniny a ovoce, ale
i chleba, cigarety, alkohol, oblečení, boty, prostě všehochuť. Dostanete zde
nejlevnější a nejhezčí jablka a nejlevnější cigarety.
Zde je třeba vyvrátit jeden ze zakořeněných mýtů o Rumunsku, že je zde levněji než u nás. Levnější jsou pouze některé věci, ale jídlo je víceméně stejně drahé, takže se školným 50 dolarů na měsíc opravdu nevystačíte, nechcete-li ovšem celý měsíc jíst chleba s máslem, vodu, jablka a sušenky. Jediný, co je tu opravdu znatelně levnější, jsou cigarety. Pravděpodobně si i odvezete nějaké domů do vlasti, protože místní produkce je docela kvalitní a chutná. Doporučit můžu např. Carpatii, Savana.
cigarety
Carpatii, Savana, Pannonia (rumunské). . . .13.000
Viceroy, LM, Marlborro (cizí). . . . 19.000
kilo jablek....8-12.000
chleba (světlý, francouzského typu)......5-10.000 (je třeba vyzkoušet, některé
druhy jsou opravdu k nejídlu, dobrý tmavý chléb zde neznají)
sušenky....1-20.000 (je potřeba vyzkoušet, jsou levné a i docela dobré)
máslo.....23-25.000
těstoviny 1/5 kg ......8-10.000
polévky.....15.000
voda 5l z Profi ....17.000 (nejlevnější)
štangle salámu (nejlevnější poživatelný) ....40.000 (nekupujte měkký, spíš polotvrdý
nebo tvrdý; levné měkké balené salámy jsou velmi pochybné)
víno "čůčo", ale ve skle.....30.000
víno lepší .....60.000 a víc
pivo 0.5l.......kolem 10-20.000
rum 0.5l.......50.000
mléko trvanlivé ......15-30.000 a víc (lepší je kupovat sušené (Lapte Praf)
v Profi)
mléko obyčejné ......5-12.000 (v igelitovém sáčku, v obyčejné krabici)
sušené mléko (Lapte Praf) .....15.000 (min. do litru vody; slazené)
pudink prášek......4-8.000
toal. papír.......2.000-4.000
jinak ceny víceméně jak u nás.